Program rozvoja mesta Banská Bystrica 2030
Spolutvorba PRM od vízie až po aktivity
Program hospodárskeho rozvoja a sociálneho rozvoja mesta Banská Bystrica 2024 -- 2030 (ďalej len „Program rozvoja mesta") je strednodobý rozvojový dokument, ktorý je vypracovaný v súlade s cieľmi a prioritami ustanovenými v národnej stratégii a zohľadňuje ciele a priority ustanovené v Programe hospodárskeho a sociálneho rozvoja Banskobystrického samosprávneho kraja na roky 2022 -- 2030, a je vypracovaný podľa záväznej časti územnoplánovacej dokumentácie Mesta Banská Bystrica.
About this process
Program rozvoja mesta Banská Bystrica na roky 2024 - 2030 (PRM) je strategický plán, ktorý umožňuje vidieť mestské projekty v kontexte dlhodobého smerovania. Pomáha mestu nastaviť si priority a smerovanie investícií, identifikuje prepojenia projektov a potenciál posunúť mesto k dosiahnutiu strategických cieľov.
Mesto Banská Bystrica v súlade so zákonom č. 539/2008 Z. z. o podpore regionálneho rozvoja v platnom znení má vypracovaný Program hospodárskeho a sociálneho rozvoja mesta Banská Bystrica na roky 2015-2023, ktorého platnosť končí na konci roka 2023. V súlade s vyššie uvedeným zákonom sa podpora regionálneho rozvoja vykonáva podľa Národnej stratégie regionálneho rozvoja SR (v platnom znení), Programu hospodárskeho rozvoja a sociálneho rozvoja VÚC (ďalej len „program rozvoja VÚC") a Programu hospodárskeho rozvoja a sociálneho rozvoja obce (ďalej len „program rozvoja obce"). Z uvedeného dôvodu Mesto Banská Bystrica pripraví dokument s názvom Program rozvoja mesta Banská Bystrica na roky 2024 -- 2030 (ďalej len "PRM"), ktorý má v súlade so zákonom charakter dokumentu „Program hospodárskeho rozvoja a sociálneho rozvoja obce".
Navrhované priority a ciele reagujú na najvýznamnejšie výzvy a identifikované potreby dotknutého územia:
- nepriaznivý demografický vývoj a súvisiace zmeny v poskytovaní verejných služieb,
- nástup nových technológií a ich využívanie v mestskom prostredí a územnom rozvoji,
- využívanie, obnova a dobudovanie technickej a environmentálnej infraštruktúry,
- udržateľnosť mestského a prímestského prostredia,
- posilnenie odolnosti a reakcie na neočakávané situácie a zmeny prostredia,
- spoločenská zodpovednosť, angažované komunity a participácia.
Zdieľať: