Pripomienkovací proces finálneho návrhu IÚS FMO Banská Bystrica
Pripomienkovací proces finálneho návrhu IÚS FMO Banská Bystrica
Financovanie implementácie IÚS
Financovanie implementácie IÚS sa realizuje prostredníctvom integrovaných investičných balíčkov, v rámci ktorých sú definované investičné a neinvestičné akcie financované prioritne s podporou fondov EÚ (granty a finančné nástroje) a iných zdrojov EÚ a vlastných zdrojov vo forme spolufinancovania a prípadne súkromných zdrojov. Vzhľadom k tomu, že územie FMO Banská Bystrica sa nachádza v menej rozvinutom regióne a od roku 2019 bolo územie FMO BB ako súčasť BBSK zapojené do Iniciatívy Catching-up regions, musí sa aplikovať tzv. tematická koncentráciu v dvoch cieľoch politiky súdržnosti EÚ v miere nižšej ako 60%. Tematická koncentrácia limituje využitie územnej alokácie FMO Banská Bystrica a má priamy vplyv aj na výber strategických intervencií územia. Metodika tvorby a aktualizácia IÚS BB môže byť počas obdobia platnosti dokumentu upravená príslušnou riadiacou dokumentáciou riadiaceho orgánu alebo zmenou legislatívy. Vzťah Integrovanej územnej stratégie k iným strategickým dokumentom IÚS FMO Banská Bystrica je prioritne zameraná na využitie možností financovania z prostriedkov EÚ v súlade s Partnerskou dohodou, Programom Slovensko a Plánom obnovy a odolnosti SR, Plánom spravodlivej transformácie, no môže v Databáze zahŕňať aj akcie/projekty a intervencie financované z iných EÚ fondov (napríklad ERASMUS+, Horizont, URBACT, Life+ atď.) a finančných nástrojov EÚ (EIB a pod.).
Partnerská dohoda SR na roky 2021 – 2027 je základný strategický dokument s celoštátnym významom, ktorým sa stanovuje stratégia, priority a opatrenia pre účinné a efektívne využívanie prostriedkov z fondov politiky súdržnosti Európskej únie na programové obdobie 2021 – 2027. V programovom období 2021 – 2027 bolo stanovených 5 cieľov politiky súdržnosti a špecifického cieľa Fondu spravodlivej transformácie (FST). Partnerská dohoda SR popisuje stručne uplatnenie integrovaného prístupu vo funkčných mestských oblastiach a vymedzuje alokáciu pre špecifické potreby územia vo výške minimálne 8% príspevku EÚ z Fondu regionálneho rozvoja. Partnerská dohoda určuje princípy územného princípu pre prípravu a realizáciu IÚS BB. Politika súdržnosti v programovacom období 2021 – 2027 je v SR realizovaná prostredníctvom operačného programu – Program Slovensko v gescii Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (ďalej len „MIRRI“). Spôsob poskytovania príspevkov z Európskej únie v programovom období 2021 – 2027 stanovuje Zákon o zákon o príspevkoch z fondov EÚ č. 121/2022 Z.z. a príslušná riadiaca dokumentácia. Doplnkovým nástrojom financovania je Plán obnovy a odolnosti SR, ktorý je spoločnou reakciou krajín EÚ na silný pokles ekonomiky v dôsledku pandémie Covid-19 a zároveň podporuje reformy vo vybraných oblastiach rozvoja spoločnosti a s nimi spojené investície, ktoré Slovensku umožnia začať opäť dobiehať životnú úroveň priemeru EÚ.
Plán obnovy a odolnosti SR sa zameriava na päť kľúčových oblastí verejných politík s dôrazom na životné prostredie. Spôsob poskytovania prostriedkov z Plánu obnovy a odolnosti SR stanovuje Zákon o mechanizme na podporu obnovy a odolnosti č. 361/2021 Z.z. a realizuje sa prostredníctvom výziev určených samospráve cez jednotlivých garantov oblastí dopytovým systémom. Integrovaná územná stratégia FMO Banská Bystrica tiež prispieva k cieľom udržateľného rozvoja Agenda 2030 a to najmä v oblastiach: Kvalita zdravia a života, Kvalitné vzdelávanie, Dostupná a čistá energia, Dôstojná práca a ekonomický rast, Udržateľné mestá a komunity a Ochrana klímy. IÚS FMO Banská Bystrica bude mať nepriamy pozitívny vplyv aj na iné oblasti Agendy 2030 a to na národnej úrovni: Znižovanie chudoby asociálna inklúzia, Právny štát, demokracia a bezpečnosť. Agenda 2030 predstavuje program rozvoja pre medzinárodné spoločenstvo do roku 2030 v oblasti udržateľného rozvoja. V rámci národnej priority Udržateľné sídla, regióny a krajina v kontexte zmeny klímy – zvyšovanie kvality ovzdušia, miery recyklácie odpadu, udržateľná mobilita (odstránenie investičného dlhu v infraštruktúry verejnej osobnej dopravy, prepojenie cyklo-cesty vo väčšine miest), zabezpečenie prístupu k pitnej vode a sanitácii (dostatočné využívanie decentralizovaných riešení a prírode blízkych technológií), environmentálne záťaže – znečistenie vody a pôdy, atď.
Obrázok 1: Príspevok IÚS FMO Banská Bystrica k cieľom Agendy 2030 podľa miery (odkaz)
Nahlásiť problém
Je tento obsah nevhodný?
0 komentárov
Nahrávanie komentárov...
Pridajte svoj komentár
Prihláste sa so svojím účtom alebo sa zaregistrujte, aby ste pridali svoj komentár.
Nahrávanie komentárov...