Pripomienkovací proces finálneho návrhu PRM 2030
Pripomienkovací proces Programu rozvoja mesta Banská Bystrica 2030
Navrhované hlavné kroky a prístupy v procese vytvárania systému územnej spolupráce a participácie
• Identifikácia zainteresovaných strán – detailné zmapovanie všetkých aktérov územnej spolupráce, ktorí majú záujem a schopnosti prispieť k riešeniu problému a zaistenie, aby boli zastúpené rôzne sektory (verejný, súkromný, občiansky) a jednotlivé vnútromestské a interkomunálne úrovne
• Stanovenie spoločných cieľov - spoločná identifikácia hlavných výziev a vytváranie jasných a merateľných cieľ partnerstva, ktorý je zrozumiteľný všetkým stranám, partneri musia považovať ciele ako relevantné a prospešné.
• Vytvorenie riadiacej štruktúry – zriadenie koordinačného tímu v rámci systému územnej spolupráce, ktorý bude podporovať jednotlivé úlohy v témach vytvárania systému vykonávania PRM.
• Stanovenie pravidiel spolupráce a rozdelenie zodpovednosti
• Zabezpečenie zdieľaných zdrojov – Identifikácia finančných, ľudských a technických zdrojov potrebných na fungovanie územného partnerstva. Vytvorenie systému zdieľania zdrojov medzi partnermi bude predchádzať duplicite resp. prekrývaniu medzier v rozvoji. (napr. územné presahy v rámci pôsobnosti VÚC, Krajského mesta BB a FMO )
• Budovanie dôvery – organizovanie pravidelných stretnutí, kde sa aktéri môžu lepšie spoznať, diskutovať o cieľoch a zdieľať úspechy i výzvy.
• Zavedenie spoločného hodnotenia – vytvorenie mechanizmu na zber a zdieľanie údajov, ktoré umožnia merať pokrok voči dohodnutým spoločným cieľom.
• Zapojenie komunity - aktívne zapojenie obyvateľov takým spôsobom, aby boli spolutvorcovia riešení
IV. PODPORA KOMUNIKÁCIE
Štvrtou oblasťou vytvárania udržateľného systému vykonávania programu rozvoja mesta je vytvorenie udržateľných mechanizmov kontinuálnej komunikácie, aby všetci partneri územnej spolupráce mali jasné, efektívne a priebežné informačné kanály. Tento systém zahŕňa kľúčové oblasti a prvky:
Interná a externá komunikácia a systém vytvárania mechanizmov spätnej väzby, aby priebežné získavanie a integrácia návrhov a názorov partnerov, cieľových skupín a komunity bolo pravidelne a transparentne vykonávané. Základnými prvkami bude vypracovanie plánu komunikácie PRM ako štruktúrovaného dokumentu s cieľmi, cieľovými skupinami, kanálmi a frekvenciou komunikácie. Komunikačný systém bude podporený technologickými nástrojmi akými je napr. digitálna participatívna platforma tvormespolu.banskabystrica.sk a ďalšie podporné nástroje ako web stránka mesta, mobilná aplikácia mesta a iné.
Dôležitými súčasťami komunikácie budú pravidelné stretnutia aktérov podľa štruktúry navrhovaného systému územnej spolupráce, t.j. fyzické alebo virtuálne stretnutia, kde sa budú zdieľať informácie, riešiť problémy, koordinovať spoločné akcie, prepájať zdroje a plánovať ďalší postup. Súčasťou plánu komunikácie bude aj popis jednotlivých štandardov komunikácie a technicko-organizačné aspekty komunikačnej podpory systému vykonávania PRM.
V. KAPACITY A ZNALOSTI
Piaty pilier systému vykonávania programu mesta je budovanie a rozvoj dostatočných kvalitných kapacít podporený systém spravovania znalostí.
Analyticko-strategické kapacity umožňujú získať presné údaje, analyzovať trendy a identifikovať kľúčové výzvy. Slúžia na vytváranie dlhodobej vízie a strategických plánov pre udržateľný rozvoj. Medzi ne patria aj kapacity súvisiace so strategickým finančným plánovaním a zavádzaním nových inovatívnych foriem financovania vrátane vytvárania verejno-súkromných partnerstiev pre implementáciu vybraných strategických intervencií a projektov. Podporujú aj tvorbu politík, ktoré reagujú na aktuálne a budúce výzvy.
Rozvojové, koordinačné a projektové kapacity zabezpečujú plánovanie a praktickú prípravu implementácie rozvojových akcií (projekty a aktivity) s dôrazom na implementáciu strategických priorít, strategických a špecifických cieľov.
Projektové kapacity podporujú efektívne riadenie projektov od plánovania cez implementáciu až po monitorovanie a hodnotenie. Zabezpečujú tiež získavanie externých finančných zdrojov, napr. z fondov EÚ.
Koordinačné kapacity pomáhajú zlaďovať činnosti rôznych aktérov (samospráva, občania, podniky, subjekty občianskej spoločnosti, komunity). Umožňujú efektívne riadiť a prepájať zdroje a procesy v rámci rozvoja mesta. Významnou úlohou je podporovať vytváranie systému územnej spolupráce a podpora procesov všetkých prvkov systému vykonávania programu rozvoja mesta.
Komunikačné kapacity posilňujú prepojenie medzi mestom, partnermi územnej spolupráce a občanmi prostredníctvom otvorenej a transparentnej komunikácie. Zvyšujú zapojenie komunity a budujú dôveru v rozvojové procesy.
Transfer know-how zo siete miest na Slovensku a v zahraničí prináša osvedčené postupy z iných miest alebo regiónov, čím šetrí čas a zdroje. Podporuje inovácie a aplikáciu moderných technológií v rozvoji mesta.
Dobré spravovanie znalostí umožňuje systematické zhromažďovanie, organizovanie a zdieľanie odborných poznatkov a informácií potrebných pre rozhodovanie. Zaisťuje kontinuitu systému a znižuje závislosť od zmien v personálnom obsadení dôležitých odborných pozícií. Podporuje lepšie využívanie zdrojov a identifikáciu efektívnych riešení.
Nahlásiť problém
Je tento obsah nevhodný?
0 komentárov
Nahrávanie komentárov...
Pridajte svoj komentár
Prihláste sa so svojím účtom alebo sa zaregistrujte, aby ste pridali svoj komentár.
Nahrávanie komentárov...